slika.png

Plakat o sharentingu – deljenje informacij o otroku

05/03/2024

Spoštovani starši,

obveščamo vas, da smo v šoli razvesili plakat o sharentingu, ki ga je pripravila točka osveščanja o varni rabi interneta SAFE.SI.

Kaj je sharenting?

Sharenting je izraz, ki se uporablja, kadar starši ali skrbniki na internetu delijo preveč informacij in podatkov o svojih otrocih. To so lahko zapisi, fotografije, videoposnetki ali drugi podatki, ki so lahko občutljivi in neprimerni za javno objavo. Največkrat gre za objave na družbenih omrežjih.

Zakaj je sharenting lahko problematičen?

• Zasebnost:S deljenjem informacij o otrocih na internetu lahko starši nehote kršijo njihovo zasebnost. Te informacije so lahko kasneje uporabljene za nadlegovanje, ustrahovanje ali druge zlonamerne namene.
  • Varnost:Z deljenjem določenih podatkov, kot so npr. domači naslov ali šola, lahko starši ogrozijo varnost svojih otrok.
  • Ugled:Občutljive objave lahko vplivajo na otrokov ugled med vrstniki in v prihodnosti, npr. pri iskanju zaposlitve.

Kaj lahko storite?

• Preden kaj objavite o svojem otroku na internetu, se vprašajte, ali bi to želeli, da vidi ves svet.
  • Ne delite občutljivih podatkov, kot so npr. domači naslov, telefonska številka ali šola.
  • Upoštevajte mnenje svojega otroka. Starejši otroci bi se morali strinjati z objavljanjem informacij o sebi.
  • Naučite se, kako lahko na družbenih omrežjih varujete zasebnost svojih otrok.

Več informacij:

• Za več informacij o varni rabi interneta obiščite spletno stran točke SAFE.SI: https://www.safe.si/.

Hvala, ker skrbite za varnost in zasebnost svojih otrok na internetu!

Lep pozdrav Alojz Lauko, računalnikar.